субота, 24. јануар 2015.

Bezglutenski čokoladni mafini





Ako volite da eksperimentišete sa alternativnim i zdravijim sastojcima praveći klasične poslastice mislim da je ovo pravi izbor za vas. Ovi mafini su gluten free, dakle bez pšeničnog brašna, i umesto njega imaju brašno od leblebija. Jeste malo funky, ali posle prvog pojedenog mafina, lako ćete se navići na novi ukus.


Ono što je najvažnije ove mafine jedu moja deca, inače užasno probirljiva, tako da pored šećera, kojeg obožavaju kao i svi njihovi vršnjaci, unesu i korisne proteine i celulozu iz leblebija. Ovo je ustvari recikliran recept za Veoma čokoladne mafine, koji se pojavio na blogu negde na početku moje blogerske karijere.



Brašno od leblebija je inače dobro poznat sastojak u indijskoj, mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji. Od njega se prave popularne palačinke koje se peku u rerni, i to će biti moj novi projekat uskoro.






Sastojci za 12 komada:

220g brašna od leblebija

50g kakaa

1 kašičica praška za pecivo

½ kašičice sode bikarbone

¼ kašičice soli

120g čokolade, polomljene na manje komadiće ili chocolate chips

2 jaja

200g šećera

1 šolja grčkog ili običnog jogurta

100ml ulja

1 kašika ekstrakta vanile




Priprema:


Zagrejte rernu na 190C (375F). Pripremite pleh za mafine i u udubljenja stavite korpice.

Prosejte kakao i promešajte ga sa brašnom u koje ste dodali so, prašak za pecivo i sodu bikarbonu. U to ubacite komadiće čokolade i promešajte.

U drugoj većoj posudi umutite jaja i dodajte im šećer, zatim jogurt, ulje i na kraju ekstrakt od vanile. Sve dobro promešajte.

U tu smesu sipajte smesu sa brašnom i varjačom sve promešajte, ali ne previše, slobodno nek ostane po koja grudvica.

Sipajte smesu u korpice u plehu i stavite u rernu da se peče. Povisite temperaturu na 205C i pecite mafine 20 minuta. Mafini su pečeni ukoliko ubodete čačkalicu do kraja i ona izađe čista. Prebacite mafine na rešetku za hlađenje i kad se malo ohlade služite ih.


11 коментара:

  1. Аутор је уклонио коментар.

    ОдговориИзбриши
  2. odlicno izgledaat. mene mi se dopagja vkusot na brashno od leblebija, pravam chokoladna torta so nego, vo koja osven gluten, nema ni shekjer, ni jajca, ni mleko, ni maslo. bash kje gi probam i ovie mafini.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Definitivno se oseća da nije pšenično brašno, navika, šta li, ali upšte nije loše.

      Избриши
  3. Supet stvar i ja volim da eksperimentisem obozavam kokosovo i bademovo brasno. Ja bih samo zamolila sliku preseka mafina interesuje me tekstura.
    pozdrav

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Nemam sliku, nažalost, ali mislim da nije toliko ni bitna. I na površini mafina mogu da se vide komadići čokolade i nešto krupniji komadi brašna od leblebija, tekstura je kao i kod klasičnih čokoladnih mafina, nije gnjecava, ako na to misliš.

      Избриши
  4. Na izgled nikada ne bih rekla da su drugačiji od regularnih a rekla bih da su fantastični i na ukus. Leblebiju solo ne ljubim mnogo, ali pretpostavljam da bi mi se svidela u ovakvoj kombinaciji. Baš lepo izgledaju!

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ili je voliš ili ne voliš, sećem se da nešto nisi bila oduševljena humusom.

      Избриши
  5. Spremam recept, imam doma paketić brašna od slanutka sa kojim ne znam što bi, evo sada znam.

    ОдговориИзбриши
  6. Mafini izgledaju divno i svakako cu ih praviti (besan brasno mi je jedno od omiljenih)...ali crtez na poslednjoj slici je caroban!

    ОдговориИзбриши
  7. Super izgleda i deluje jako ukusno.Koje jos brasno,osim psenicnog moze da se koristi za pravljenje mafina i palacinki? Hvala

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Recimo kukuruzno brašno, upravo spremam slatke kukuruzne mafine sa borovnicama. Ako misliš na brašno bez glutena tu spada, pored kukuruznog brašna, brašno od heljde i ovseno brašno.

      Избриши

Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.