I am back, posle kraćeg putovanja. Bila u Torontu i puna jako lepih utisaka. Pre nego što sredim utiske i nadam se napravim jedan post o tome vraćam se mom malom projektu - začinsko bilje. Ukoliko niste zakačili početak, idite na ovaj link.
Estragon, ili tarragon na engleskom, je jedno od najpopularnijih bilja koje se koristi u kuvanju, naročito kada je u pitanju francuska kuhinja. Iz nekog razloga u našoj kuhinji se jako slabo koristi, pa otuda ovaj post, da se malo populariše.
Poreklom sa Sibira i zapadne Azije uspešno je raširen po Evropi i u drugim delovima sveta. Francuski estragon je najkvalitetniji, mada ja glasam i za meksički koji ima sličan ukus ali malo oporiji i kiseliji. Imam u svojoj bašti i naročito mi je drag zbog ljupkih žućkastih cvetova.
Ima karakterističan i delikatan ukus, malo podseća na anis. Koristi se u pripremanju piletine i ostale peradi, ribe i jela od jaja. Pored Piletine sa estragonom, ovo začinsko bilje je nezaobilazno u Béarnaise i Tartar sosu, i Puteru sa začinskim biljem. Ja ga nekad stavljam i u klasičnu supu, ali moj muž nije baš oduševljen time. Takođe dobro ide uz krompir, asparagus, zukini i paradajz.
Estragon je sastavni deo kombinacija začinskog bilja koje se koriste u francuskoj kuhinji - Fines Herbés, Herbes de Provence i Bouquet garni.
Bouquet garni - estragon, peršun, timijan i kora od limuna; koristi se pri pripremanju ribe. |
Prilikom kuvanja najbolje da ga stavite pri kraju da ne bi narušili njegovu aromu.
Estragon možete sačuvati sušenjem ili zamrzavanjem.
Ukoliko želite da ga gajite najbolje je da ga kupite u saksiji jer teško raste iz semena. Višegodišnja je biljka i pičinje da raste u rano proleće. Izbegavajte ruski estragon jer mu je aroma inferiornija u odnosu na onaj francuski.
Piletina sa estragonom
Ne volim baš piletinu, ali ovo jelo je izuzetno. Vrlo jednostavno za pravljenje, prefinjeno i ukusno. Kada budete probali ovo jelo shvatićete zašto je francuska kuhinja toliko cenjena. Ja sam je služila uz još jedan tipičan francuski prilog, dinstani komorač sa crvenim lukom, i sve zajedno to je bio fantastičan gastronomski doživljaj.
Sastojci:
3 kašike putera
4 fileta belog pilećeg mesa
So i biber
2 ljutike (shallot), sitno iseckane (ovaj luk je najbolji za pravljenje soseva)
5-7 grančica svežeg estragona, iseckanog
3/4 šolje belog vina
Priprema:
Zagrejte puter u širokoj šerpi na jakoj temperaturi i propržite pileće filete koje ste predhodno posolili i pobiberili. Pržite piletinu oko par minuta sa svake strane, dok ne dobiju braon koricu.
Kada je piletina gotova izvadite je, smanjite vatru i u šerpu stavite iseckanu ljutiku. Kad postane staklast posle 2-3 minuta, dodajte mu estragon i belo vino. Promešajte dobro sve, sastružite varjačom sve ono što se zalepilo za dno šerpe, dodajte biber i so i na kraju prženu piletinu. Neka se sve zajedno krčka na slaboj vatri dok piletina ne upije ukuse, par minuta. Okrenite meso i na drugu stranu. Služite jelo odmah.
Napomena: Ukoliko želite raskošniju i naravno kaloričniju varijantu dodajte sosu slatku pavlaku.
Još jedna napomena: U majskom broju časopisa Mezze na strani 36 imate moj recept za Špargle u holandez sosu sa estragonom, ukoliko vam nedostaju ideje gde sve možete da koristite ovo začinsko bilje.
Super, super post...
ОдговориИзбришиHvala, ljubiteljko zacina!
ИзбришиJa sam nasla samo suseni estragon i stvarno je super za razna pecenja. Sigurno je super kombinacija vina i estragona...
ОдговориИзбришиKod nas se koristi u slatkom štrudlu sa sirom. Ja ga baš volim.
ОдговориИзбриши