среда, 29. август 2012.

Začinsko bilje za početnike


Čajvs je vlašac.



Moram da priznam da sam oduvek želela da pišem o začinskom bilju na mom blogu. Konačno prilika se ukazala, nakupila sam puno recepata i slika vezano za njih. Srećom ove godine imala sam začinskog bilja u bašti tako da sam upotpunila svoje znanje o njima, kako o njihovom gajenju, tako i o upotrebi u kuhinji. Dosta sam i čitala o njima, iz kulinarskog ugla, još uvek mi je daleka travarska medicina, mislim još me ništa ne muči, zdravlje me dobro služi.


Za mene nema lepšeg osećaja nego da dok kuvate skoknete do svoje baštice, uzberete par travčica i tako obogatite svoje jelo. A razlika postoji. Dobro upotrebljen začin može da od hrane napravi savršen ugođaj, kako aromom, tako i u ukusom, a bogami i izgledom.


Žalfija


Ne znam kako kod vas ali u mojoj porodici se gajio u bašti i konzumirao samo peršun, kasnije i bosiljak, i tu je bio kraj. Čini mi se da sa pojavom Džejmi Olivera ljudi su po prvi put pokazali interesovanje za začine i začinsko bilje, bar je to kod mene bio slučaj. Odlaskom u Ameriku, kupujući u raznim internacionalnim radnjama, imala sam priliku da vidim i probam ko zna šta sve. Posle, proučavajući te biljke saznala sam da su mnoge došle iz Sibira, sa Kavkaza, iz južne Evrope, i meni zaista nije jasno zašto se začinsko bilje tako malo koristi kod nas u kuhinji, pogotovo što neke trave originalno rastu na našim prostorima. Takođe, nikada mi neće biti jasno i zašto se borovnice ne mogu naći na pijaci kod nas, samo se sokovi prave od njih.



Mirođija


Pod začinskim biljem podrazumevaju se one trave čije se lišće, cvetovi ili stabla koristi u kuvanju, dok su začini, u užem smislu, cvet, seme ili koren, uglavnom osušeni.


Gajenje

Začinske trave nisu komplikovane za uzgajanje, one svojim izraženim mirisom i aromom teraju bube i ostalu gamad. Zapravo veoma je poželjno da ih imate u bašti, jer ukoliko se nalaze pored povrća štite ih od štetočina, a postoji i verovanje da im tako daju posebnu aromu (recimo paradajz je ukusniji ako pored njega raste bosiljak).

Gajili ih na prozoru, balkonu ili u bašti trebalo bi da znate da začinsko bilje obožava sunce, veoma porozno zemljište, a neko i vodu, kao što su nana, vlašac i bosiljak.

Neke od travki su jednogodišnje (bosiljak, mirođija, marjoram), dvogodišnje (peršun) ili višegodišnje biljke (ruzmarin, lavanda, žalfija, timijan).

Nana i origano veoma brzo rastu tako da je najbolje da ih držite u saksijama nebili kontrolisali njihovo širenje.

Često se grade posebni vrtovi sa začinskim biljem i većina lepo raste kad su zajedno, ali ima i slučajeva gde se začini ne "mirišu" kao što su bosiljak i nana, zbog prenošenja buba. U poslednje vreme primetila sam da se ove travke, naročite one lepih boja i cvetova, često sade kao dekoracija po gradovima, i meni je to jako slatko, jedino što to bilje niko ne koristi zbog izduvnih gasova i ostale prljavštine po ulicama.

Meksički estragon


Da bi pospešili rast listova neophodno je da izdanke cvetova redovno otkidate, jedino ako volite
da imata cvetove onda ih ostavite da rastu. Takođe, koristite mlado lišće, ono starije je obično oštećeno, i nije baš mekano. Ukratko, što više otkidate lišće sa biljki, to će ih više rasti.

Smatra se da je najbolje da bilje berete ujutru kada je puno eteričnog ulja, ali ja ga radije berem uoči ili za vreme kuvanja.


Čuvanje

Većina začinskog bilja je jako osetljiva na transport, počnu da se suše par minuta pošto ste ih ubrali. To je jedan od mnogih razloga zašto je najbolje da ih gajite kod kuće.

Ukoliko nemate tu sreću da ih sami gajite kupovno začinsko bilje možete da sačuvate u frižideru na par dana, najbolje je da ga uvijete u vlažni papir i stavite u plastičnu kesu i dobro zatvorite.


Mirođija


Začinsko bilje može da se sačuva i sušenjem. Iskreno, ja ga više volim kad je sveže, ali u zimskim mesecima nemam puno opcija. Neke travke kao što su origano, nana, žalfija, ruzmarin, timijan i lovorov list, i osušene zadržavaju puno od svog mirisa i arome. Ukoliko želite da biljke osušite najbolje je da ih skupite u vezicu obesite na mestu koje je provetreno i bez direktnog sunca kao što je trem ili tavan. Čuvajte osušeno bilje u hermetički zatvorenoj tegli.

Takođe, začinsko bilje možete sačuvati ukoliko ga stavite u maslinovo ulje. Ima još jedan od načina koji ja primenjujem kada su u pitanju mirođija i peršun. Iseckate biljke pomešate sa vodom, sipate u posudu za pravljenje leda i stavite u zamrzivač. Kad se kockice leda formiraju stavite svaku posebno u zipper plastičnu kesicu i čuvajte u zamrzivaču.

Više o tome kako da sačuvate začinsko bilje nađite ovde.

Dragoljub

Upotreba

Prilikom kuvanja važno je da znate da neke biljke koje imaju delikatniju aromu, kao što su mirođija, bosiljak, vlasac, silantro i matičnjak, se stavljaju u jelo tek na kraju kuvanja. Druge, kao što su lovorov list, timijan, nana, komorač, mogu da se dodaju bilo kada.

Kao i u svemu morate da održavate balans kada su u pitanju začini, ni previše, ni premalo. Takođe, jako je bitno poznavanje koji začini idu najbolje uz određeno povrće i meso, ili ostale začine.


Vlašac

Ukoliko budete pratili moje sledeće postove o začinskom bilju saznaćete mnogo više o svakoj biljci posebno, kao i o jelima gde je njihova upotreba jako važna. Ovo je lista začinskog bilja o kojem ću uskoro pisati:

Origano
Bosiljak
Timijan
Estragon
Nana
Matičnjak
Komorač
Dragoljub
Žalfija
Silantro
Mirođija
Vlašac (Chive)
Peršun
Lavanda
Rukola


Lavanda


11 коментара:

  1. ja već godinama uzgajam u teglicama razne začinske biljke, a od ove godine sam napravila i začinsku gredicu, od ovih tvojih gore nabrojenih nemam dragoljub i estragon
    biti će mi drago čitati naredne postove da naučim ono što možda još ne znam

    ОдговориИзбриши
  2. divan i detaljan post. malo mi je začinskog bilja uspjelo u teglicama, nešto više u vrtu, ali nisam ni neki majstor

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ja nikad nisam gajila zacinsko bilje u teglicama tako da sam izbegavala da pisem o necemu u sta se ne razumem.

      Избриши
  3. Kod nas je oduvijek u vrtu začinsko bilje broj 1 ali vjerovatno utjecaj Italije koja nam je tako blizu pa iz toga razloga nije za čuditi a opet mikrolokacije i potiče rast tih biljaka uz more.Kod nas u vrtu ruzmarin ili kadulja ili lavanda nisu samo začini već i pomoć kod raznih bolesti.

    ОдговориИзбриши
  4. Ti si genijalna, svaka čast.Divna aromatična tema.

    ОдговориИзбриши
  5. volim volim volim sve navedene!!! i koristim ih usvim jelima (nekad pomislim dal pretjerujem mozda, ali onda kad probam bude odlicno).. sa zacinima svako jelo moze da bude carobno!

    ОдговориИзбриши
  6. Odlična tema. Upotrebljavam peršun, celerov list, mirođiju i ponekad bosiljak. Origano samo za picu.Drago mi je što ćemo naučiiti u koja jela se stavljaju i ove druge travke. Jedva čekam da pročitam.

    ОдговориИзбриши

Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.