четвртак, 4. август 2011.

Gulaš sa egzotičnim pečurkama




Mnogo volim pečurke i gljive. Sušene, sveže, nema veze. Kad mi se ukaže prilika da probam neke nove vrste to me silno obraduje. Nadam se da mi ta moja radoznalost u vezi pečuraka neće doći glave jednog dana:) Skoro sam bila u nekom azijskom marketu pa sam se nakupovala raznih pečuraka. Pravila sam ih ja i ranije, ali moram da priznam nije mi se nešto dopalo. Ovog puta sam odlučila da se malo igram sa tradicionalnom domaćom kuhinjom i da napravim od njih ni manje ni više nego gulaš. Čak sam odlučila da u njemu neće biti nikakvog mesa koje sigurno umanjuje dominaciju pečuraka.

Za ovo jelo koristila sam tri vrste japanskih pečuraka: King Oyster (najkrupnije), Buna-shimeji (srednje veličine sa braon kapicama) i Enoki pečurke (sitne, bele sa dugačkom stabljikom). Ove poslednje su veoma delikatne zbog svoje strukture i zato je najbolje da ih stavite u gulaš pred kraj kuvanja da bi im se očuvala hrskavost. Ja to nažalost nisam uradila. Inače su sjajne za dekoraciju i mogu da se jedu sveže u salatama.

 

Nema potrebe da vam sugerišem da možete koristiti razne vrste pečuraka i gljiva za ovo jelo. Važno je znate da su pečurke uvek ukusnije kada se krupnije iseku. Verovali ili ne, ali tekstura je vrlo važna i ona utiče na ukus. Uzmite na primer razne paste... testo je isto, ali oblici su različiti i sasvim ih drugačije doživljavate pri konzumaciji. Krupnije isečeni komadi pečuraka daju jelu lepšu teksturu, na engleskom bi rekli chewy texture.

 
Sastojci:
  • 600g raznih pečuraka, iseckane na krupnije komade
  • 4 mlada luka, iseckana
  • 1 srednji luk, iseckan
  • 2 čena belog luka, sitno iseckana
  • 1 zelena paprika, iseckana
  • 400 ml zgnječenog paradajza iz konzerve (crashed tomatoes)
  • Pola šake peršuna, iseckanog
  • 3 kašike aleve paprike
  • 2 kašike maslinovog ulja, ili 2 kašike putera
  • So i biber

    Priprema:
    1. Sve sastojke iseckajte.
    2. U loncu zagrejte ulje ili puter i dodajte najpre mladi i crni luk. Dinstajte ih oko 3 minuta na srednjoj vatri, a zatim dodajte beli luk. 
    3. Posle jednog minuta dodajte iseckanu papriku, a posle 3 minuta pečurke. Dinstajte pečurke oko 8 minuta dok ne počnu da otpuštaju vodu. 
    4. Dodajte alevu papriku. 
    5. Sipajte zgnječen paradajz i kuvajte još oko 5 minuta.
    6. Zatim dodajte začine, svež biber i so.

      Gulaš tradicionalno ide najbolje uz testenine. Ja najviše volim one dugače a široke koje podsećaju na papardele. Na slici možete da vidite kako izgleda pasta koja po mom mišljenju najbolje ide uz gulaš. Napravila sam je tako što sam koristila pastu za lazanje, a onda je skuvanu uzdužno isekla. Na kraju sam u nju stavila maslinovo ulje, a kladim se da je najbolja ako se u nju stavi istopljen puter.

      8 коментара:

      1. I ja jako jako i jako volim pecurke.Meni naravno zavisno od vrste najbolji ukus imaju u supi ..onako japanskog tipa.
        Bukovacu zovu npr jos i sumska snicla zato sto je vrlo mesnata i mzoes je fino ispohovati..umesto mesa.
        Ove male sitne enokitake takodje bih koristila u supi.
        Ond amoje najomiljenije jelo je rizoto s apecurkama.
        Ali vidis gulas nisma probala ali zatso da ne:)

        ОдговориИзбриши
      2. Mnogo lepo izgleda i verujem da je preukusno. Mi nekako za sve koristimo samo šampinjone, što iz navike, što iz neznanja, što iz ne baš široke ponude u nas...
        Kad sam videla prvu sliku, ponosno sam prepoznala jednu vrstu :))) enoki, a to je zato što sam ih videla kod Sanje na blogu, i zapamtila, k'o će zaboraviti taj "vanzemaljski" izgled :)
        Slike su mnogo lepe.
        Pozdrav!

        ОдговориИзбриши
      3. gljive obožavam, u principu sve vrste...jestive, naravno :) Odlično, i fotografije su prekrasne

        ОдговориИзбриши
      4. Kako god da spremam enoki pecurke uvek budu zilave i deca su mi rekla da ih vise ne kupujem jer su kao guma. Cak i one najtanje sto uvijem sa slaninom i pecem u rernu i one kudu kao guma, ne mogu da se zagrizu lepo, a slanina se vec sva isprzila!? Da li ti imas mozda takvo iskustvo sa njima? Raspitala sam se dosta kod starijih kuvara ovde i oni kazu da je to taj ukus i da je to to.... Ja bi ipak volela da budu lakse za zvakanje.

        ОдговориИзбриши
        Одговори
        1. Misliš na ove bele na slici? Moje iskustvo je suprotno, one su vrlo nežne, dovoljno je samo kratko da se termički obrade, najbolje su za one azijske supe. Znaš kako, meni kad su tako malko žilave je veliki plus. Stavi obične šampinjone sa slaninicom:) Pozdrav.

          Избриши
        2. Da mislim na te najtanje. Kupovala sam ih uporno sigrno desetak puta i svaki put je svako jelo bilo zilavo... A inace ja filujem obicne male sampinjone, sastavim ih i uvijem u slaninicu pa u rernu... Kazem ti pitala sam i kolege sto rade sa njima svakodnevno po 2-3kg dnevno i oni kazu da moraju da budu zilave i da je u tome caka. Mislila sam da mozda imas ti neku caku da ne budu zilave :)









          Избриши
      5. I ja sam ljubitelj gljiva,ponajmanje šampinjona.Najukusnija mi je bukovača i shiitake.Ove godine prvi put sam počela eksperiment u bašti da ih uzgajam na drvetu..videćemo.Super ti je gulaš!

        ОдговориИзбриши
        Одговори
        1. I ja obožavam pečurke. Javi kako ti je prošao projekat sa uzgajanjem pečuraka.

          Избриши

      Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.