уторак, 17. јун 2014.

Njoke sa spanaćem, rikotom i parmezanom & priča o žalfiji



Mogla sam slobodna da nazovem ovaj post Zeleno, volim te zeleno. Videćete sve je zeleno, i žalfija i njoke i priroda na slikama. Sada se lepo zavalite u stolicu, fotelju ili krevet, opustite se i odmarajte oči u zelenilu.


Da, to je taj period kad je priroda najbujnija, veoma zelena, uvertira u vruće letnje dane, ispunjene zlatnim nijansama. Moram da priznam ovo mi je omiljeni deo godine.



O žalfiji



Pre nego što pređem na njoke da se zadržim kratko na žalfiji. Još malo pa sam popunila kolekciju začinskog bilja na mom blogu. Više o drugom začinskom bilju pogledajte ovde.


Dugo sam imala zazor od ove travke jer mi je uvek prva asocijacija bio čaj od iste, inače groznog ukusa, koji sam pila svaki put kad bi me zabolelo grlo. Nisam imala pojma da se koristi i u kuvanju. Kad sam došla u Ameriku primetila sa sušenu žalfiju koja se ovde prodavala pod imenom Dalmatian Rubbed Sage, pa sam odlučila da je kupim zbog geografske odrednice. Onda kada sam otvorila pakovanje ukapirala sam da je to ništa drugo do običan čaj od žalfije.


Osušena žalfija ima još intezivniju aromu od sveže pa je neki izbegavaju u kuvanju. Mislim da se takođe osušena koristi u italijanskoj mešavini začina, Italian Seasoning, zajedno sa origanom, bosiljkom, ruzmarinom i majčinom dušicom.


Kako da vam kažem, žalfija nije posebno atraktivna začinska biljka. Ipak, neka jela su nazamisliva bez nje, recimo  čorba od muskatne tikve, ili svinjske kobasice, pa i pečena ćurka, na kraju i puter sos sa žalfijom koji odlično ide uz njoke čiji recept uskoro sledi.


Ima žalfija različitih vrsta, skoro sam mirisala jednu, koja ima svetle mrlje po listovima i miriše na, verovali ili ne, ananas. Nije da je previše koristim ali čupkam je s vremena na vreme, obično je koristim u salatama i sosevima za pastu. Važno je samo da ne preterujete zbog njene vrlo intezivne arome. Vrlo se lako uzgaja, i kad je jednom posadite ona se stalno obnavlja.




Njoke sa spanaćem, rikotom i parmezanom u puter sosu sa žalfijom




Ovaj recept spada u one gde vam se čula slade još u procesu pravljenja, svi sastojci su sjajni, prosto  uživate u pravljenju ovog jela. Doduše, ja sam imala malog "pomagača", pa je posao bio zahtevniji nego što bi bilo u normalnim okolnostima. Ipak, zahvaljujući ovom poduhvatu saznali smo da dete voli rikotu, pored parmezana i mocarele, a užasno je probirljivo. Bar ima dobar ukus kad su sirevi u pitanju:)

Ovo jelo je za posebne prilike, traži vreme i skupe sastojke, ipak, kad budete grickali ove njoke znaćete da je vredelo. Možete da puter zamenite maslinovim uljem. Iako na prvi pogled ne izgledaju tako ove njoke su vrlo zasitne, i o tome mislite kad ih budete prvili. Ova količina je dovoljna za 8-10 ljudi.


Ovo nisu klasične njoke u koje ide krompir, drugačije se i oblikuju. Poreklom su iz Firence, kao i mnoga druga jela sa spanaćem, i takođe se zovu ravioli nudi. Recept sam pronašla u maloj knjizi recepata koju sam dobila od magazina Saveur.


Sastojci:

420g sveže domaće rikote (recept za njeno pravljenje pogledajte ovde) Domaća rikota je miljama bolja od kupovne.
300g pakovanje odmrznutog spanaća, ili veza svežeg
130g brašna
150g sveže izrendanog parmezana + za služenje
4 žumanca
10 listova sveže nane, iseckanih
Prstohvat izrendanog muskatnog oraščića
So i crni biber
110g putera
10 manjih listova sveže žalfije


Priprema:

Najpre napravite rikotu. Oko sat vremena će vam biti potrebno da se sir ocedi. Sir bi trebalo da se ohladi.

Zatim pripremite spanać. Ukoliko ste koristili zamrznuti nema potreba da ga kuvate, važno je da ga dobro ocedite. Ukoliko imate svež spanać onda ga blanširajte.

U multipraktiku od njega napravite smesu sličnoj pasti. Tome dodajte iseckanu nanu. Izvadite ga iz multipraktika i pomešajte ga sa rikotom, izrendanim parmezanom, 85g brašna, i u to dodajte 4 žumanceta, prstohvat izrendanog oraščića i so i crbi biber prema ukusu.

Kada ste sve to dobro promešali stavite smesu u frižider da se malo zgusne.

Njoke izvlačite uz pomoć dve kašičice. Bacite komad testa na površinu po kojoj ste posuli malo brašna i onda rukama oblikujte njoke u valjkasti oblik. Možete i da viljuškom ostavljate rebraste štrafte po njima, još bolje ako imate posebnu napravu sa žljebovima samo za njoke.

Ja sam dobila više od 50 komada njoka.

Dok pravite njoke u velikom loncu zagrejte vodu do ključanja. Ubacite jednu trećinu njoka i kuvajte ih oko 5 minuta. One će sve da isplivaju na površinu vode. Kada su skuvane stavite ih na salvet da se malčice ocede. Ponovite isto sa ostatkom testa.

Malo pre nego što ćete stavite prve njoke da se kuvaju zagrejte u šerpi puter na srednjoj vatri i u njega dodajte listiće žalfije da se proprže, oko 2-3 minuta, onda smanjite temperatru. Prvu turu skuvanih njoka stavite u šerpu sa puter sosem i na srednjoj temperaturi propržite, 1-2 minuta, ponovite sa ostalim turama.

Služite njoke odmah, dok su tople, uz  puter sos i rendani parmezan. Ja sam ih sužila uz grilovanu piletinu što i vama preporučujem.






Slede fotografije nedavno napravljene u Patterson parku. Ono što predstavlja Central park za Njujork, to je ovaj park za Baltimor. Jedan je od najstarijih gradskih parkova u Americi, prilično je velik, i predstavlja pravu oazu. Zapravo na slikama je samo malo jezerce, flora i fauna na njemu i oko njega. Odmah da kažem da je prenaseljeno raznim pticama (patke, kanadske guske, galebovi, čaplje) i par puta sam videla u plitkoj vodi ogromne crvene ribe. Ima i kornjača i žaba, koje ispuštaju užasne zvuke, ima i divnih ptica, crnih sa jarko crvenim flekama, koje se valjda zovu kardinali. Ima i predivnih cvetova lokvanja, koji cvetaju u ovo vreme, i druge dražesne barske flore.


Tamo je najlepše otići rano ujutru, kada sve zuji i cvrkuće a nije previše toplo, noću se nikako ne preporučuje boravak tamo, ipak je to Baltimor. Pored jezerceta u parku ima puno terena, igrališta, čak i jedno posebno samo za kučiće, odvojeno za velike i male... nikad neću oprostiti gradskoj vlasti što je morala da uništi dva teniska terena zbog njega, kao da nisu imali drugog prostora da ga grade. Na vrhu parka čuči pagoda sa nekoliko spratova, koju su jednom davno dovukli iz Kine, i to je sad simbol kraja.














4 коментара:

  1. Hvala za ovaj tip o žalfiji da se sama obnavlja, nisam to znala a ove godine sam je prvi puta posadila u vrtu.
    Super recept za njoke.

    ОдговориИзбриши
  2. Tekst nedavno objavljen u "Politici" mi je skrenuo pažnju na Vaš blog,koji ću povremeno posećivati zbog nekih ideja (brokoli i prokelj pečen u rerni npr.).A pošto ja ne volim da kuvam,ali volim da jedem moji recepti su svi jednostavni. Evo prilažem još jedan način korišćenja žalfije.Pečena pastrmka na puteru i žalfiji.Peče se u tiganju,naravno pastrmka posoli,stavi se puter u tiganj,suva žalfija može i na pastrmku .a može samo u puter kako odlučite.Ništa komlikovano.Pozdrav od Ksenije iz Novog Sada.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ćao, Ksenija! Idi na moj novi preurađeni vebsajt http://www.soibiberblog.com/, i sa desne strane možeš da pogledaš kategorije, ima jedna koja se zove Jela za 30 minuta, eto, tu možeš da nađeš brza i laka jela za pravljenje. Pokušavam da ti pomognem, ko zna možda jednog dana pređeš na komplikovanija jela, kad budeš zavolela kuvanje:) Baš ću da probam tu varijantu sa žalfijom i puterom, kad na proleće žalfija počne da lista. Pozdrav, Ivana

      Избриши
  3. Аутор је уклонио коментар.

    ОдговориИзбриши

Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.