среда, 4. септембар 2013.

Puter sa začinskim biljem



Postoje neke stvari koje su tako jednostavne za pravljenje a uzdižu našu kulturu ishrane na jedan poseban nivo.... bla, bla, bla, što ne volim kad počnem da koristim ovo dubokoumno izražavanje. Nekad mi mozak prosto zakržlja na početku posta. Idemo ponovo. Puter sa začinskim biljem je jedna mnogo ukusna stvar, par sastojaka i jako malo vremena vam treba da ga napravite, a zauzvrat ćete u tome beskrajno uživati.


Ja mnogo volim puter i stvarno ne verujem u obrano ili poluobrano mleko, pavlaku, jogurt, i ostale mlečne proizvode. Zapravo, mene glava zaboli kada u prodavnici tražim punomasno mleko, jer je sve fat free, izgleda da su mlečne masti najveći neprijatelj ljudskog roda. Kad mi u kafeu spomenu skim milk uz kafu, ja samo prevrnem očima, to vam je kao da ste dosuli još vode u kafu. Uvek radije biram half-and-half (pola slatka pavlaka, pola mleko) što je inače najmasnija stvar u ponudi. Kući jako često koristim slatku pavlaku za kafu, a puter, to je već posebna priča. Puter se zapravo pravi od slatke pavlake. Probajte da je mućkate i na kraju ćete dobiti maslac.


Kod nas se recimo puter uglavnom koristio da se namaže na hleb, sećate se onog malog plavog pakovanja, koji se uvek potpuno rastopi kad se stavi pored tople ringle. Nikad i nije bio jeftin, za razliku od njegovog fake rođaka margarina.


Uglavnom ja ga često koristim u kuvanju. Sve nešto razmišljam, šta fali Francuzima od tolike upotrebe putera. Puter sa začinskim biljem je ipak nešto posebno, divno aromatičan i ukusan,  i možete da ga koristite u toliko raznih jela... zamislite morske plodove i ribu, stejk, poširano povrće, stvarno su mogućnosti ogromne.


A tek na prepečen hleb. Kad vam dođu gosti, još dok ne pređete u sobu za ručavanje, počastite ih ovim specijalitetom za predjelo, puter na prepečenom hlebu, malo pršute i maslina, sa nekim belim ili roze vinom. Garantovano će vaši gosti biti oduševljeni. A to je stvarno malo truda i posla.


Samo da napomenem da možete u puter stavaljati razne druge začinske biljke i sastojke. Ovo je moja verzija i po mom mišljenju estragon je neizostavan deo jer puteru daje neki stvarno poseban ukus.






Sastojci:

150g putera
2-3 grančice estragona
2 kašike iseckanog vlašca
2 kašike iseckanog peršuna
1 mali čen belog luka
1 kašičica limunovog soka
So i biber prema ukusu


Priprema:

Izvadite puter iz frižidera da malo omekša. Iseckajte vrlo sitno svež estragon, vlašac, beli luk i koricu od limuna. Dodajte puteru iseckano začinsko bilje, sok od limuna, so i biber po ukusu. Sve dobro promešajte viljuškom.

Zatim puter prebacite na plastičnu foliju, i  onda ga rukama oblikujte dok ne dobijete oblik salame. Stavite ga u frižider da se stegne i onda je spreman za služenje. Čuvajte ga u frižideru nedelju dana.



14 коментара:

  1. Apsolutno dijelim tvoje razmišljanje o putru i ostalim punomasnim mliječnim proizvodima. jedino takve koristim jer nisu bez vraga tako zastupljeni u jednoj od najboljih kuhinja svijeta. Odličan ti je ovaj putar sa začinskim biljem.

    ОдговориИзбриши
  2. Bas si ovo fino smutila, blago tvojim gostima, razmazices ih nacisto... a i nas zajedno sa njima:)) p.s. fotkice su mnogo lepe.:))

    ОдговориИзбриши
  3. Trosim sigurno preko kilogram putera mesecno! Ziveo puter!

    ОдговориИзбриши
  4. Potpuno se slazem sa tvojim stavom o puteru i oslatim mlijecnim proizvodima, a puter - obozavam....ne postoji zamjena za puter....

    ОдговориИзбриши
  5. Nikad nisam probala puter sa zacinskim travkama mada mi odlicno zvuci a inace volim majonez sa persunom sto je vjerovatno slicno a i prepeceni hleb sa puterom tako da mislim da bi mi i ova tvoja varijanta skroz odgovarala. Sto se tice punomasnih mlijecnih proizvoda mlijeko i jogurt obicno kupujem sa 1.5-2.8 % mlijecne masti ali zato domaci sir mora biti obavezno mastan a i kajmak veoma cesto kupujemo. Puter i mlijecne proizvode inace nemam obicaj da mijesam sa ribom to je u mojoj glavi nespojivo ali cesto dodajem puter u rizota jer bas popravi ukus jelu.

    ОдговориИзбриши
  6. Ivana, svaka ti čast što si objavila recept za ovaj puter... Ja imam u planu jedno sigurno pola godine, a vjerovatno će mi biti još toliko potrebno da to i uradim! :)
    I ja sam ti kao francuzi... puter stavljam u sve i svašta, obožavam samo onako premazano preko toplog hljeba, plus uz med ili neki džem... u frižideru imam uvijek i običan i slani... Ma kažem, kao da sam rođena u Parizu :)
    Ovaj sa začinskim biljem baš baš obožavam i vjerujem da tvoji gosti uživaju u njegovim čarima :)

    ОдговориИзбриши
  7. Hvala puno na ovom receptu. Vec nemo vreme sam razmisljala da nesto i ja zbudzim, ali mi ipak znaci ovako gotov savet iskussnog :) Uvek sam volela kada na proputovanjima u restoranu, pre obroka serviraju ovako neki puter. Sa sve nekim domacim hlebom.. Mmmm.. Obicno sam toliko toga pojela na pocetku, da sam posle jedva mogla da jedem jelo koje sam narucila :)

    ОдговориИзбриши
  8. Nazalost mislim da kod nas ( U Beogradu) ne moze da se nadje estragon, ako se ne varam! Ali bice prvi na mojj listi semena za porucivanje!!

    ОдговориИзбриши
  9. I onda aromatičam puter nanijeti na juneće šnicle i zamotati a potom uživati.

    ОдговориИзбриши
  10. Dopada mi se tvoj recept, samo nikada nisam koristila estragon i ne znam gde bih ga mogla naći, pa bih ja ubacila nešto ''raspoloživo'' :)

    ОдговориИзбриши
  11. Odlično! Jako mi se sviđa i ova prva "recept fotka", super ideja :)

    ОдговориИзбриши
  12. Obožavam tvoje recepte!
    Ovo ću obavezno da probam :)

    ОдговориИзбриши

Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.