понедељак, 18. фебруар 2013.

Komorač, morač ili Fennel (Začinsko bilje)




Pre neko veče u restoranu naručujemo hranu i moja drugarica Nataša bira neko jelo sa komoračem, kaže da joj je od skoro to postala omiljena stvar, na šta joj ja odgovaram: "Nemoj da pričaš i meni je omiljena". A na to ona kaže : "Pa kod tebe sam je i prvi put probala, zar se ne sećaš".


Konačno, konačno je došao taj trenutak da pišem post o svojoj omiljenoj namernici - komoraču ili moraču, na engleskom se ova biljka zove Fennel ili Sweet Anise.


Pre otprilike dve godine sam je prvi put probala, i od tada sam njen veliki ljubitelj. Kad je trebalo praviti spisak za biljke u mojoj maloj bašti, ova biljka se odmah našla na njoj. Njen miris i blaga delikatna aroma su nešto zaista izuzetno. Kad kuvate komorač miris koji se širi kućom je nešto neopisivo lepo.


Komorač je nešto između povrća i začinskog bilja. Možete ga kombinovati sa puno stvari, služiti ga uz meso ili ribu, koristiti ga u salati ili čak praviti čorbe od njega. Od ove biljke gotovi svi delovi se koriste: zaobljeno stablo, lišće, seme, čak i polen.


Ukoliko koristite stablo evo saveta kako da ga očistite. Najpre očistite spolja stablo ukoliko ima nekih mrlja, zatim ga uzdužno presecite na pola. Onda zadebljanje pri dnu, baš kao kod kupusa, odstranite. Polutke seckajte kao luk na rebro.


Za uzgajanje je veoma jednostavan. Zbog mirisa sličnog anisu štetočine ga zaobilaze. Jedino na šta morate da obratite pažnju jeste to da ostavite dovoljno prostorana između biljki kako bi se stablo lepo razvilo.


Inače raste kao samonikla biljka na jugu Evrope. Koriste ga dosta u kuvanju u Francuskoj i Italiji, ima ga i u Dalmaciji. Interesantno je da sam ja u jednom članku iz Politiking Zabavnika (o, da, pominjem ga u skoro svakom postu u poslednjih meseca dana) našla da se komorač puno koristio i u Srbiji, ali jako davno.





Na ovoj slici je baby komorač iz moje bašte, kojeg sam ubrala da bi proredila usev i od kojeg sam napravila dosta dobro jelo po receptu Maria Batalia. S tim što sam ja ostavila peruške čisto zbog dekoracije a stabla držala u sosu. Bila je potpuna katastrofa, iako dobrog ukusa. Moje prijateljice nisu znale kako da reaguju... dok su ga jele pravile su se da je to nešto veoma cool.



Salata sa rukolom, komoračem i citrusima


Recept za osvežavajuću salatu sa gornje slike možete naći u januarskom broju online magazina Mezze, strana 81. Seme koje se vidi na slici jako je slično semenu anisa ali to ipak nije isto. Ono se pored salata često koristi u pravljenju krekera i hleba, a ja sam ga skoro pronašla i na nekoj pici. Često ćete u indijskim restoranima primetiti na izlazu činiju sa ovim semenkama koje služe da osveže dah a i dobre su za probavu. Negde sam skoro pronašla da se od semena komorača pravi čaj za bebe koje imaju problem sa probavom.


Salata od komorača (stabla i lišća), rotkvica, kumkvata i parmezana

Ovo je još jedna super salata od sirovog komorača. Sa ovim sastojcima jednostavno ne možete da dobijete ništa loše.



Pečeno svinjsko meso sa komoračem, paradajzom i šelotom























Komorač ide lepo i uz paradajz. Pored ribe odličan je prilog i za druge vrste mesa.



Na jednom starom postu imam sjajan recept za Složenac ili Graten od komorača i krompira koji sam preuzela od Ine Garten.




Za kraj moj omiljeni prilog od komorača - Dinstani komorač sa crvenim lukom u belom vinu. U receptu Pijani losos sa komoračem i crvenim lukom ja sam ga pekla, i teško mi je da se odlučim šta mi je lepše od ta dva.


O ostalom začinskom bilju saznajte u mom postu - Začinsko bilje za početnike.


19 коментара:

  1. Odlican post. Komorac nije bas u preterano sirokoj upotrebi kod nas, bar imam takav utisak. Ja sam ga probala..u nekoj varijanti grilovanog povrca, i bas mi se dopao.Ovde ima finih ideja sta sa njim.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ja nisam imala pojma da to uopšte postoji do pre par godina. Šteta što ga nema više. Da se razumemo ni ovde ga previše ne koriste, ali ga gotovo uvek ima u supermarketima. Nije ni jeftin, komad je $4. Vidiš, to je dobra ideja za grilovanje.

      Избриши
  2. Volim koromač, njegova aroma prati me od kada sam bila još djevojčica i mama nam je napravila frtalju od melise i koromača. Ovi tvoji recepti svidjaju mi se mnogo.
    Aha, kod vas je komorač, kod nas koromač, interesantno.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Iskreno ja sam tek skoro usvojila reč komorač jer kad sam ja počela da konzumiram ovu biljku za mene je to bio fennel. Posle kad sam istrazivala po domacim sajtovima saznala sam kako se kod nas zove. Izgleda da je neko u prošlosti napravio malu permutaciju u nazivu ove biljke i tako ostalo:)

      Избриши
  3. Ona salata sa rotkvicama i kumkvatom <3<3<3
    I ja volim komorač al moj Miljanče ne baš, pa ga ondak slabije pravim. A i što kaže Mirjana, i ne nalazi se tako često pa je prava sreća pronaći ga lepog svežeg.
    Ja sam u Italiji često pravila sa mlekom i parmezanom i bilo je taaaaako dobro.

    ОдговориИзбриши
  4. i ja ga volim a najcesce ga pecem sa ribom u pecnici

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ima neka fora da napraviš kao neko gnezdo od tog lišča ili kako ih ja zovem froncli, i na njega položiš ribu. I onda riba pokupi sav taj divan miris komorača tokom pečenja.

      Избриши
  5. Volim komorač i ove salate su ti baš, baš divne. Ja sam letos čupkla po bašti divlji morač u želji da vidim da li je i njemu koren okrugao i debeljuškast ali nije. Duguljast je i liči na jedan mali tanki ren. Nisam ga jela, ali sledeće godine ću se odvažiti. :)
    P.S
    Postovi o Patinom kuvaru su ti fantastični.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Mislim da taj divlji nije baš najsjajniji za konzumaciju. Ta bela glavica na komoraču je u stvari stablo, oni imaju posebno koren. Jutros sam ukapirala da nisam u upustvu za čišćenje pomenula da se komarač čisti od grana, koristi se samo ta glavica. Videću da seme pošaljem za Srbiju ovog proleća.
      Ma nikako da završim tu triologiju o Patinom kuvaru, malo ću da napravim pauzu, a onda grand finale:)

      Избриши
  6. Kod nas doma je to relativno nova namirnica, i mi je kombiniramo sa ribom iz pećnice.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Bas jedemo vecera komorac i komentarisemo muz i ja kako u restorianima sluze ovu biljku na kasicicu, nije bas toliko skupa. Moja drugarica je jednom tako u svom jelu dobila samo par fronclica od te biljke... sramota.

      Избриши
  7. Kod nas(u ZG) ga ima puno zadnjih godina ali sigurno znam da ga moja mama ili baka nisu nikad koristile...Njega ili voliš ili nikako ne podnosiš jer ima taj specifićan okus koji npr mog supruga strašno iritira. Meni je super;)

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Mislis cikorican ukus... moj muz ga voli, srecom. Mislim da su ga u Dalmaciji oduvek spremali.

      Избриши
  8. Ja mislim da se to u Srbiji zove mirodjija i izuzetno je ukusno i hranljivo. Bar ga ja pd tim imenom nabavljam i koristim

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Mirođija i komorač jako slično izgledaju, iz iste su porodice. Čak nije preporučljivo da se gaje u bašti jedna pored druge, jer dolazi do ukrštanja. Ipak mirođija ima sasvim drugačiji miris od komorača.
      p.s. sviđa mi se - moravski lubeničar.

      Избриши
  9. Анониман7. јун 2013. 06:18

    Odlican post. Nisam nikada probala komorac, osim sto sam jednom pila caj i ukus mi se svideo. Ono sto je sigurno je da cu da potrazim seme i probati da ga uzgajam u svojoj basti. :) Javicu utiske!

    ОдговориИзбриши
  10. Zahvaljujući tebi, upravo sam ga pojela. I mnogo, mnogo ti hvala. Uz beli patlidžan, smatram ga kulinarskim otkrovenjem prethodnih 5 godina.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Eto ja nisam probala beli patlidžan, ali ću to učiniti zahvaljujući tebi:) Danas pričam sa mojima preko Skype-a i oni mi pokazuju kesice sa semenima koje sam im poslala, i pita mene mama, šta da radim sa ovim, pokazujući na komorač, i ja ne znam šta da joj kažem samo dodajem, svašta:)

      Избриши

Hvala što čitate, komentarišete, šerujete, pinujete i lajkujete moje recepte i priče.