Ranije sam tikve uglavnom volela kao dekoraciju, i u mojoj kuhinji za njih nije bilo mesta. Sve do pre tačno dve godine kada sam probala čorbu od tikve.
Moram ovde da se zaustavim i spomenem fantastično mesto gde su služili tu čorbu. Ja sam se uvek čudila kako je Džulija Čajld uspevala da se priseti do najsitnijih detalja jela i restorana u kojima je jela pre pola veka, ali valjda je to normalno, naša čula zauvek pamte onu hranu koja im je donela najviše radosti. Dakle taj restoran u kome sam probala čorbu se bukvalno nalazio u nedođiji, u zabitim pensilvanijskim šumama i gorama, ko je bio tamo zna kako to izgleda. Pravili smo krštenje mom sinu pa smo tu izveli naše prijatelje. Potpuno neverovatno mesto sa sjajnom hranom. Najneobičije je bilo to što je to bio deo kompleksa sa brojnim pozorištima u koje su navirale velike grupe uglavnom starijeg sveta. Ko živi u Americi i posećuje pozorišta zna da tamo zalaze većinom seniori. Uglavnom, celo iskustvo je bilo kao u snu, i hrana i ambijent.
E, sad da nastavim sa pričom o čorbi. Čorba je bila baš kako treba, ni suviše gusta, ni puno začinjena, a opet imala je ukus za mene dovoljno egzotičan. Bila je servirana sa nečim što joj je davalo neki slatkast ukus. Moguće da je to bio karamelizovan šelot, ali moja saznanja u vezi hrane u to vreme su bila na prilično skromnom nivou tako da se ne sećam. U svakom slučaju, zahvaljujući njoj moja percepcija o tikvama se promenila.
Sastojci:
- 1 tikva teška oko 1.5kg Butternut squash ili muskatna je najbolja (možete da je vidite na slici dole), ali sam sigurna da ovaj recept možete da probate i sa drugim vrstama.
- 5 kašika maslinovog ulja
- 3 šelot luka ili 1 veći običan crni luk, sitno iseckan
- 1.5 litra pilećeg bujona, ili vode sa pilećim kockicama za supu
- 1/2 kašičice suve ili sveže žalfije (sage)
- Prstohvat izrendanog oraščića
- Kisela pavlaka kao prilog
- Semenke od bundeve, sirove ili pečene
Priprema:
- Zagrejte rernu na 190C (375F).
- Isecite tikvu na pola i kašikom je očistite od semenki. Zatim je isecite na male kriške, stavite u posudu za pečenje, posolite i pobiberite, i na kraju poprskajte maslinovim uljem. U rerni treba da se peče oko 45 minuta.
- Kada je tikva ispečena ohladite je i skinite koru sa nje.
- U dublji lonac stavite maslinovo ulje, zatim dodajte iseckan luk i dinstajte ga oko 6 minuta dok ne dobije svetlu braon boju. Dodajte pileći bujon, količina može da varira u zavisnosti da li volite više ili manje gustu čorbu. Dodajte ispečene komade bundeve, žalfiju i izrendan oraščić. Kada čorba provri, smanjite vatru, i ostavite je da se kuva oko 20 minuta.
- Kada je čorba gotova ostavite je malo da se prohladi, a onda je ispasirajte uz pomoć blendera. Na kraju dodajte još soli i bibera ukoliko je neophodno i ponovo je zagrejte. Služite čorbu uz kiselu pavlaku i bundevine smenke.
Recept za štampu
-
Ovaj recept je objavljen u oktobarskom broju online magazina Mezze.
Divna ,kremasta i kod nas omiljena.
ОдговориИзбришиja volim bundevu i u kolačima i u slanim jelima. Juha tij e predivna, koju divnu boju ima!
ОдговориИзбриши